LUPOS MABBELS ATÖLYE RÖPORTAJI
6 Ekim 2015 Salı | HİKAYELER

Mabbels Atölye ve Lupos Network işbirliğiyle Mabbels.com e-ticaret sitesi uzun bir çalışmanın ardından yayın hayatına başladı. Mabbels Atölye kurucusu Burak Ceylan ile küçük bir röportaj gerçekleştirdik ve bu yazımızda Mabbels'in hikayesini sizlerle paylaşmak istedik.

 

MABBELS ATÖLYE FİKRİ HANGİ DUYGUYLA, NEDEN VE NASIL DOĞDU?

Biz 2009 senesinde İstanbul çizimli karakalem çalışmalarıyla ilk defa kitap aksesuarı sektöründe bir iş yaptık ve yaptığımız kitap ayraçları çok beğenildi, çok tutuldu. İnsanlar özellikle çizim, karakalem ve el hatlarını gördüğünde karşılarına farklı bir ürün çıktığını anladılar.

Üniversite öğrencisiydik o zamanlar. Ticari hayatımızı bu noktada kitaplarla, kitap aksesuarlarıyla ve basılı yayınla devam ettirme kararı aldık. Kitap ayraçları ile yola çıktığımız için her zaman kitap ayraçları bu yolda bizimle olsun istedik. Serüvenimiz İstanbul serisi kitap ayraçlarıyla başlamıştı. Devamında 'bizim' dediğimiz güzelliklerden biri olan Yeşilçam kitap ayracı koleksiyonu yapmaya karar verdik. 2015 yılının başında çalışmalarımızı tamamladık ve projemizi başlattık.

YAŞADIĞINIZ SIKINTILAR OLDU MU? TELİF HAKLARIYLA İLGİLİ BİR DURUMLA KARŞILAŞTINIZ MI?

Telif haklarıyla ilgili yaşadığımız küçük sıkıntılar oldu tabii ki. Fakat ürünlerimiz birer çizim ve sanat eseri olduğu için biz çizimlerimizin teliflerini çizerlerimize ödemekteyiz. Bunlarla ilgili sözleşmelerimiz ve hukuki evraklarımız mevcuttur. Hiçbir sanatçının şahsi çizimlerini ve hiçbir filmin marka değerlerini kullanan çizimler yapmadığımız için rahatlıkla bu ürünleri sunabiliyoruz. Sunduğumuz ürünler de insanlar tarafından çok beğeniliyor. Bir yandan da bir tişört, bir çanta ya da tekstil tipi sanayi ürünleri yapmadığımız için, kitap ayraçları yaptığımız için de içimiz rahat devam ediyoruz. Yeşilçam'ın emekçilerinin de, yeni sanatçılarımızın da bu ürünleri beğendiğini biliyoruz. Çizimlerimize de yeni eklemeler yaparak koleksiyonumuzu devam ettirmeyi düşünüyoruz. 

İNSANLAR MABBELS ATÖLYE'NİN ÜRÜNLERİNİ NEDEN BEĞENİYORLAR? ÜRÜNLERİ GÖRDÜKLERİNDEN NEDEN SATIN ALMAK İSTİYORLAR?

Birincisi ve en önemlisi Mabbels Atölye'nin ürünlerinde çok büyük bir emek var. İkincisi; insanların sadece bir kitap ayracı, bir kâğıt parçası olarak görebileceği ürünler 8 farklı matbaa aşamasından geçtikten sonra insanların eline ulaştığında akıllarına 'Bu neyden imal ediliyor?' sorusunu getiriyor. Bunlar dışında tekrar teşekkürlerimizi sunduğumuz değerli sanatçımız Görkem Gül'ün harika çizimleri, bizim seçtiğimiz güzel insanların orada yansıması insanları mutlu ediyor. 

YEŞİLÇAM'DAN SONRA MABBELS'TE İLERİDE NELER OLACAK?

Mabbels Atölye, Türkiye'nin sinai ve içtimai hayatında yer alan, bizi konu alan, bize değer katan her şeyi kalemine ve çizimlerine yansıtacaktır. Bu gerek Türkiye'nin güzel yerleriyle ilgili çalışmalar olsun, İstanbul olsun, eski futbolcular olsun, siyasetçiler olsun, edebiyatçılar olsun; ülkemizle ilgili, bizi biz yapan ve değer katan çizimlerimizi sırasıyla yapacağız. 

MABBELS SADECE KİTAP AYRACI VE DEFTERLERLE Mİ DEVAM EDECEK YOKSA YENİ ÜRÜN ÇEŞİTLERİ DE EKLENECEK Mİ?

Yeni ürünler tabii ki eklenecek. Fakat tüm yeni ürünler de bu koleksiyonlar gibi olmayacak. Örneğin; yayınlarımız gelecek. Yayınlarımızda bizim kapaklarımız diğer ürünlerimizde olduğu gibi görsel güzellikleri yansıtacaktır. Biz Türkiye ile ilgili şeyler yapacağız. Yayınlarımız da proje bazlı yayınlar olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında puzzle çalışmalarımız var. Bunların dışında sürpriz ve hiç yapılmamış diyebileceğimiz ürünler de eklenecek. Türkiye'de ilk kitap ayracı firmasıydık, yine ilk olarak yapacağımız şeyler olacak. 

RÖPORTAJIMIZIN SONUNDA EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR? 

Kültürümüzü ve kimliğimizi oluşturan, bu eserleri bizlere kazandıran sinemacılarımıza, sanatçılarımıza ve tüm emekçilerimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.